Po takmer šiestich mesiacoch od poslednej výmeny žiakov v Portugalsku sme sa počas septembra a októbra 2019 pripravovali na tretiu mobilitu v Turecku. Dievčatá siedmeho a ôsmeho ročníka, Ella Palenčárová, Karin Palenčárová, Gabriela Kačmáriková, Ema Majorošová a Karin Miklošová, boli pripravené letieť do príjemného počasia v tureckej Antalyii. Samotnej mobilite predchádzala dôsledná príprava. Mali sme nachystanú prezentáciu o našej škole a hlavne: pripravili sme si skvelé videá na tému LÁSKA-REŠPEKT-TOLERANCIA.
V nedeľu 27.októbra v skorých ranných hodinách sme vyrazili z Hanisky na letisko v Budapešti. Po prestupe v Istanbule a celodennom cestovaní sme konečne pristáli v Antalyii, kde nás čakal taxi do hotela. Turecký partner nám zabezpečil hotel v krásnom prostredí a ešte v deň príletu sme sa vybrali preskúmať celé okolie.
V pondelok nás autobus odviezol do školy, ktorá je súkromná s náboženským smerovaním, navštevuje ju 500 chlapcov vo veku od 10 do 18 rokov, je nová, moderná a svojím spôsobom výnimočná. Vo významnom testovaní na konci štúdia je už tretí rok suverénne najlepšia v celom Turecku. Okrem bežných predmetov sa vybraní chlapci učia naspamäť celý Korán.
Na školskom dvore nás už netrpezlivo čakali domáci aj zahraniční študenti.Pre žiakov z Talianska, Holandska, Portugalska, Turecka a Slovenska boli nachystané aktivity na "prelomenie ľadu" a hneď v prvý deň sa medzi nimi začali vytvárať pekné priateľstvá. Učitelia mali medzitým stretnutie s pánom riaditeľom, ktorý je zároveň spoluarchitektom školy, a srdečne nás privítal a porozprával nám o histórii školy a jej úspechoch. Potom sme sa presunuli do ich auditória, t.j. veľkej miestnosti ako divadlo, kde sa konajú dôležité udalosti školy. Všetky krajiny odprezentovali školy, z ktorých ich žiaci prichádzajú a po skvelom obede, kde sme ochutnali typickú tureckú kuchyňu, sme absolvovali prvý výlet, ktorý si pre nás pripravili. Duden Waterfalls, čiže vodopády Duden. Okolo 17 hodiny sme prišli na hotel a ihneď sme utekali na neďalekú pláž a vychutnali si poslednú možnosť okúpať sa v mori tohto roku.
Cieľom Erasmus+ je pomôcť zvýšiť kvalitu výučby a učenia od predškolského po sekundárne vzdelávanie v školách v celej Európe. Poskytuje príležitosti pre ľudí pracujúcich v sektore školského vzdelávania, aby mohli rozvíjať svoje odborné schopnosti a spolupracovať s partnermi v Európe a rozvíjať zručnosti svojich žiakov v oblasti komunikácie v cudzom jazyku a získavania nových spôsobilostí a skúseností. Aktivity podporujú výmenu osvedčených postupov a testovanie inovatívnych prístupov, ktoré riešia spoločné problémy.
V našom projekte s názvom Tradície zahŕňajú hodnoty si na každú mobilitu pripravujeme prezentácie, improvizácie, divadelné vystúpenia alebo videá na danú tému. Okrem tohto hlavného cieľa sú súčasťou programu aj sociálne a kultúrne exkurzie, ktoré žiakom rozširujú obzor a ponúkajú skvelé zážitky.
Takto si pre nás pripravili celodenný výlet na Pamukkale.
Je to jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku. Svah pokrytý snehovo bielym travertínom skutočne vzhľadom pripomína kopec, alebo hrad bavlny. Rozloha bieleho "hradu" je 2 700 m na šírku a 160 m na výšku. Areál sa nachádza v juhozápadnej časti krajiny neďaleko mesta Denizli. Miesto Pamukkale je oblasť tektonického zlomu, kde na povrch vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik. Z minerálnej vody stekajúcej po skale vznikajú usadeniny - travertín. Tak vznikali v priebehu mnohých tisíc rokov pôsobivé terasy, kaskády a jazierka. A neprestali vznikať doteraz, prameň je stále aktívny. O prameň sa ľudia zaujímali už v antických dobách a zhruba 250 rokov pred Kr. tu bolo založené kúpeľné mesto Hierapolis. Pozostatky mesta sa nachádzajú priamo nad travertínovými kaskádami. Pamukkale je spolu s Hierapolisom zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Bol to neopísateľný zážitok, keďže Pamukkale je svetové unikum a príjemné teplé počasie len umocňovali náš zážitok. Dlhá 4-hodinová cesta tam i naspäť však určite stála za to.
V stredu sme mali opäť pracovný deň, lebo nasledovala hlavná časť mobility - odprezentovanie hodnôt láska-rešpekt-tolerancia. Každá krajina bola originálna, Holanďania si pripravili interaktívnu anketu, Portugalci nám ponúkli prezentáciu, Turci mali pripravené ukážky z ich tradícií a Taliani natočili video o rešpekte. My sme si pripravili videá, ktoré sme starostlivo vopred premysleli, spracovali a po technickej stránke nám veľmi pomohol Janík Imrich, Ella Palenčárová a Aďo Šoltés. Okrem nich ďakujem viacerým dobrovoľníkom za prípravu materiálu, bez nich by videá nemali taký skvelý ohlas (dievčatá z projektu, žiaci 8. ročníka, Šimi Rapčák a Ing. Paholok). A to, že chytili za srdce všetkých, bolo jednoznačné. Mnohým sa v očiach leskli slzy a poďakovanie od učiteľov zo všetkých partnerských krajín bolo pre nás veľkým povzbudením, že naša snaha stála za to.
V poobedňajších hodinách sme mali pripravenú prehliadku historického centra Antalye, navštívili sme mešitu a ukočili sme to plavbou na výletnej lodi.
Štvrtok bol bohatý na nové zážitky. Začali sme ho antickým divadlom Aspendos, pokračovali sme k vodopádom Manavgat, oddychom na pláži v Side a ďalšiu exkurziu sme zakončili v historickom Side. Večer sme mali nachystanú chutnú večeru spolu so všetkými hosťovskými rodinami a nasledovala "turecká noc", čiže vystúpenie tureckých spevákov a tanečníkov, ktorí nám sprostredkovali tureckú kultúru a tradície. Bol to dlhý deň, ale každý okamih bol neopakovateľný.
V piatok sme si prezreli celú školu, ktorá má len štryri roky, videli sme názornú ukážku, ako sa talentované deti učia Korán naspamäť (305 strán), dokončili prezentácie, vyplnili dotazníky a posadili citrónovníky v školskej záhrade ako znak priateľstva a spolupráce. Poobede sme strávili v nákupnom centre, aby sme domov prišli s darčekmi pre našich blízkych.
Celá mobilita bola určite neopakovateľný zážitok pre všetkých 25 žiakov z piatich krajín Európy. Ich priateľstvo, vzájomný rešpekt a komunikácia sú pre nás, učiteľov, najkrajším zadosťučinením: že Erasmus+ má zmysel, že spája, buduje a rozširuje obzory.
Veľké ďakujem patrí všetkým partnerom v našom projekte, za ich podporu, spolupatričnosť a priateľstvo a najmä našim tureckým hostiteľom, ktorí mali všetko prichystané na vysokej úrovni a vďaka ním sa určite každý rád vráti do tejto krajiny. Lebo nám ukázali autentické Turecko a svojou pohostinnosťou a starostlivosťou si nás získali.
Mgr. Janka Franko,
učiteľka anglického jazyka, koordinátorka projektu V4 a Erasmus+ za Slovensko v projekte Traditions Include Values