Návrat do školy môže byť pre niektoré deti stresujúci. Komunikácia medzi rodičmi a dieťaťom je dôležitá a dokáže zmierniť obavy detí.
Psychika žiaka
Rozprávajte sa s deťmi a pomôžte im zvládať nástup do školy i náročné dni v škole, ktoré majú pred sebou. Školáci môžu z rôznych dôvodov zažívať stres a úzkosť. Všímajte si svoje dieťa a nepodceňujte jeho psychické zdravie. Za pocity napätia a stresu u žiakov môžu viaceré faktory.
K stresu žiakov prispieva napríklad zvýšená kritika, veľké zaťaženie pamäte či ohromné množstvo povinností. Zmena z prázdninového režimu na režim každodenných povinností vedie často k preťaženosti žiaka, poklesu výkonnosti a nástupu stresových stavov.
Stresový stav žiaka sprevádzajú špecifické príznaky, ktoré sa môžu prejavovať tak, že:
- žiak prestáva hovoriť o škole, dáva rodičom len potrebné informácie, na ktoré sa sami spýtajú;
- sa nezvyčajne preriekne a je neobratný v jednoduchých motorických zručnostiach;
- jeho optimálny výkon je sťažený, čo je vyvolané preťažením, ako aj množstvom úloh, ktoré musí žiak riešiť v časovej tiesni.
V prípade, že u dieťaťa spozorujete niektorý z príznakov, prípadne rozhovorom zistíte, že ho niečo trápi, je dôležité problém riešiť. Tu je dôležitá i spolupráca s pedagógom. Školy majú svojich školských odborných zamestnancov, ktorí vedia nájsť efektívne spôsoby, ako žiakom pomôcť. Prvoradá je však vždy pomoc zo strany rodiča a učiteľa.
Zamyslenie pre rodiča:
- by sa mal porozprávať s dieťaťom o jeho starostiach bez irónie, nemal by ho kritizovať a vytýkať mu nedostatky,
- by mal dať najavo pochopenie a vieru v zlepšenie danej situácie,
- mal by u dieťaťa dbať na dostatok spánku, pohybu na čerstvom vzduchu a zdravú výživu,
- by mal žiakovi pomáhať s plánovaním a organizáciou času,
- by si mal overiť, či žiakovi nespôsobuje stres i vysoká mimoškolská aktivita.
Zamyslenie pre pedagógov:
- každý pedagóg i odborný zamestnanec by si mal overiť aj možnosť stresov z blízkeho prostredia.
Až v prípade, keď ani po snahe pomoci zo strany rodičov a učiteľa príznaky stresu neustupujú, je potrebné vyhľadať odborníka. V prípade dlhodobého neriešeného stresu hrozí u dieťaťa nástup psychosomatických ochorení, akými môžu byť bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, poruchy spánku a mnohé iné prejavy.
Ako sú na tom naši prváčikovia
Je potrebné si uvedomiť, že po psychickej stránke sa pripravuje dieťa na vstup do školy už počas pobytu v materskej škole. Tá sa snaží všestranne rozvíjať osobnosť dieťaťa, a to nielen jeho kognitívnu, no i psychickú stránku, aby nedošlo ku sklamaniu v dôsledku úzkosti z nového prostredia. Prváčik by si mal priniesť priaznivý postoj k učeniu aj ku novej škole.
Je mimoriadne dôležité, aby Materská škola vhodne kooperovala s rodičmi budúceho školáka, a to podávaním informácií o vzdelávacích programoch a vhodnosti školy pre dieťa.
V zdravom tele prebýva zdravý duch
Pestrá a vyvážená strava je pre dieťa vo vývoji mimoriadne dôležitá. Ráno by sa deti mali naraňajkovať, aby mali dostatok energie. Počas dňa by mali prijímať dostatočne kvalitnú a pestrú stravu, nevynímajúc desiatu. Desiata je vhodná na doplnenie energie, najmä ak deti čaká ešte predpoludňajšie vyučovanie.
Desiata je dôležitá súčasť stravovacieho režimu dieťaťa, má tvoriť asi 15 percent denného príjmu energie. V prípade, že vaše dieťa trpí intoleranciou laktózy, prípadne mliečnej bielkoviny, je potrebné poradiť sa s lekárom o potravinách, ktoré sú preňho vhodné. Z ovocia a zo zeleniny treba striedať druhy, ktoré má dieťa rado.
Zdravá desiata by mala obsahovať:
- celozrnné pečivo s nátierkou alebo so syrom,
- porciu ovocia a zeleniny – zdroj vlákniny a vitamínov,
- mlieko (probiotické a acidofilné výrobky) a jogurty – zdroj vápnika, ktorý je pre vývoj dieťaťa dôležitý,
- kvalitný nápoj – čistá voda, ktorú je možné striedať s nesladeným čajom, čerstvými šťavami alebo nesýtenou minerálnou vodou.
O nevhodnej desiatej môžeme uvažovať ak obsahuje:
- energetické a rôzne sladené nápoje,
- sladkosti – obsahujú rýchle kalórie. Deťom ich nemusíte úplne zakazovať,
no uprednostnite kvalitné výrobky, napríklad cereálne keksíky, sušené ovocie či tyčinky s vyšším obsahom kakaa.
Súčasťou správnych stravovacích návykov dieťaťa je dodržiavanie približne rovnakých časových intervalov na jedlo. Zdravé stravovacie návyky sa formujú predovšetkým v rodine. Škola sa na ich utváraní a udržiavaní môže spolupodieľať cestou ponúkaných jedál a rôznych edukatívnych programov a projektov.
Problémom však býva skutočnosť, že nie všetky deti sa stravujú v školských jedálňach, pritom sú obedové jedálne lístky vypracované na základe noriem a receptúr pre školské stravovanie. Pravidelne sa aktualizujú na základe najnovších vedeckých poznatkov z oblasti výživy detí a mládeže. Odborníci odporúčajú, aby sa deti stravovali v školskej jedálni.
Odmeňujme deti múdrosťou, rozumom, dbajme na pravidelný spánkový režim, dĺžku spánku, elimináciu mobilov a elektronických zariadení pred spánkom, lebo platí aj pravidlo že: „Ak máš zdravého ducha, budeš mať zdravé aj telo.“
PhDr. Peter Surovka, PhD.