• Sao Roque, Portugalsko, 6.-10.5.2019

        • Po náročnej teoretickej a praktickej príprave nadišiel deň, keď vybraní žiaci 7. a 8. ročníka, Daniel Eliaš, Adrián Šoltés, Simona Hutterová, Patrícia Lacková a Tímea Švarcová, spolu s pani učiteľkou M. Austovou a koordinátorkou za slovenský tím J. Franko, 4. mája 2019 v skorých ranných hodinách vyrazili na ďalekú cestu do Portugalska. Prvý let bol z Budapešti do Bruselu, kde sme po 5 hodinovej prestávke mali ďalší let do Porta. Upršanú a chladnú strednú Európu sme vymenili za teplé a slnečné počasie v Portugalsku. Keďže v nedeľu let do Portugalska nebol, strávili sme tak o deň viac v prekrásnom meste Portugalska, Porto. Ešte v deň príletu sme si prezreli historický železný most Dom Luis, ktorý bol dokončený v roku 1886 a vysvietené nábrežie rieky Douro. Počas ďalšieho dňa sme vyrazili opäť do centra, poprechádzali sa po najkrajšej časti Ribeira, čo sú malebné domčeky na nábreží zapísané v historickom dedičstve UNESCO. Potom sme sa autobusom presunuli k Atlantickému oceánu a keďže bol krásny slnečný deň, užili sme si aj jeho príjemne chladné vlny a nazbierali si pestrofarebné mušle. O 17,15 nás pri nemocnici Lapa čakal objednaný mikrobus, ktorý zabezpečili portugalskí partneri a zaviezol nás do nášho apartmánu v Jao Joao da Madeira. Keďže žiaci našej školy neboli ubytovaní v rodinách ako je to zvykom v programe Erasmus+, boli sme všetci spolu v apartmáne s vlastnou kuchynkou. Ešte v nedeľu večer sa všetci učitelia stretli na spoločnej večeri v hoteli Golden Tulip, aby sa spoznali s vytvorili tak tím pre nadchádzajúci týždeň.

          V pondelok sa začal oficiálny program v rámci druhej mobility programu Erasmus+ s názvom Tradície zahŕňajú hodnoty. Autobus nás odviezol do blízkej dedinky Sao Roque, kde sa nachádza naša partnerská škola. Prezreli sme si ich krásnu, esteticky upravenú, svetlú, skvelo vybavenú a čistú školu, ktorá pozostáva z tried, odborných učební, knižnice a kantíny. Ešte pred obedom v ich jedálni sme sa rozdelili na tímy a zahrali si rôzne hry a aktivity na prelomenie ľadu, odtránenie bariér a spoznanie sa navzájom. Poobede nás u seba privítal starosta v mestečku Oliveira de Azeméis, pod ktorú spadá aj škola v Sao Roque. Po krátkom príhovore sme si urobili hromadnú fotku a išli sme do tematického parku Molinológico, kde sme si prezreli starý mlyn a ochutnali napr. chutný škoricový chlieb. Počasie bolo krásne a tak sme si užili aj teplé slnečné lúče v krásnom prostredí.

          V utorok bol deň, keď sme sa venovali už pripraveným prezentáciám na tému Školský systém. Naši žiaci mali pripravenú peknú ppt prezentáciu a všetci sa podieľali na jej odprezentovaní. Bolo zaujímavé porovnávať rozdiely medzi jednotlivými krajinami, ale našli sa aj spoločné menovatele. Za obedom nás u seba čakal starosta časti Sao Roque, previedol nás malým múzeom s výrobkami zo skla a dozvedeli sme sa, že v tejto oblasti Portugalska je množstvo malých rodinných firiem na výrobu topánok, ktoré sa exportujú do celého sveta.

          V stredu sme mali pripravený celodenný výlet do Porta, ktoré je od Sao Roque vzdialené cca 40 kilometrov. V autobuse vládla skvelá nálada, žiaci už boli kamaráti, vymieňali si svoje instagramové účty, spievali sklady, púšťali hudbu... Vďaka plavbe loďou na rieke Douro, sme videli 6 mostov, ktoré ponad ňu vedú, prešli sme si centrum a videli prekrásnu železničnú stanicu Sao Bento, ktorá je pokrytá kachličkami od maliara Jorgeho Colaca. Je ich spolu viac ako 20 tisíc a predstavujú výjavy historických udalostí a osobností. Potom sme mali takmer 3 hodiny rozchod, ktorý sme využili na nákup suvenírov a shopping oblečenia :). Takisto sme šli k Atlantickému oceánu, ktorý vyzeral úplne inak než v nedeľu, keďže počasie sa zmenilo. Bol rozbúrený a divoký, fúkal príjemný vietor. Cestou späť do Sao Joao sme navštívili mestečko Espinho, ktoré sa nachádza na brehu oceánu a vychutnali si pohľad na rozbúrenú hladinu. 

          Vo štvrtok sme sa opäť venovali práci. Všetky krajiny odprezentovali svoje pripravené videá na tému Sedulity-Cooperation-Responsibility, čiže Usilovnosť-spolupráca-zodpovednosť. Bolo veľmi zaujímavé pozrieť si, ako rôzne sa dá poňať jedna vlastnosť a na aké tradície sa dá napasovať. Naše videá, ktoré sme natočili od januára do apríla a spracovali nám ich deviataci Daniel Takáč a Gabriel Čardáš s pomocou ôsmaka Janíka Imricha, mali veľký úspech a rovnako zaujali ako pobavili publikum :). Za obedom sme sa všetci rozpŕchli po príjemnom shopping centre, ktoré sme my už dôverne poznali a potom sme sa autobusom presunuli do mestečka Vila de Cucujaes, kde podľa pôvodného programu sme ani nemali ísť, ale miestny starosta a celé zastupiteľstvo si považovali za česť privítať takýto projekt a previedli nás aj neďalekým kláštorom. Večer bol pre všetkých pripravený Spoločenský večer, na ktorý boli pozvaní aj hosťujúce rodiny a všetci žiaci. Pochutnali sme si na ich tradičných jedlách, žiaci si zatancovali a bol to veľmi príjemný rozlúčkový večer.

          V piatok si pre nás portugalskí partneri prichystali výlet do mesta Aveiro, ktoré je známe ako "portugalské Benátky" vďaka mnohým kanálom. Išli sme do open-air múzea a videli, ako sa z oceánskej vody získava soľ, boli sme v centre, kde sme obdivovali architektúru a domy obložené typickými kachličkami a potom sme šli k oceánu na Costa Nova, ktorá je slávna hlavne páskovaným domom. Prekrásne počasie mnohých opäť vyhnalo aj do vody, takže náš celotýždenný program sme ukončili rovnako, ako sme ho začali :). V autobuse si žiaci medzi sebou vymenili malé darčeky a sladkosti a rozlúčili sa.

          V sobotu skoro ráno nás taxi odviezol na letisko a tentokrát cez Zurich sme sa dostali do Hanisky okolo 23 hod.

          Program Erasmus+ je financovaný Európskou komisiou a v každom prípade je jedinečnou príležitsťou pre žiakov, študentov i učiteľov na vytváranie nových priateľstiev, spoznávanie nových krajín a kultúr a vytvára úžasné možnosti pre mladých ľudí cestovať v podstate zadarmo. Samozrejme, je potrebné niečo pripraviť, nachystať, odprezentovať. Vďaka projektu, do ktorého sa nám podarilo dostať ako jednej z mála základných škôl na Slovensku, naši žiaci reprezentovali nie len seba, svoju triedu, našu základnú školu, ale v podstate aj Slovensko. A s uznaním musím povedať, že naozaj na úrovni.

           

          Týmto moja veľká vďaka patrí najmä Anabele, Marcii a Philippe z Portugalska za skvelú organizáciu a pestrý program,

          Nebimu a Ilkertovi z Turecka,

          Marieke a Anttimu z Holandska,

          Federice, Eleonore a Else z Talianska... za skvelú spoluprácu a nádherné priateľstvá,

          našim žiakom, ktorí sa zúčastnili na mobilite, ale aj tým, ktorí nám pomáhali s programom a prípravou (Daniel, Gabriel, Janík - veľká vďaka aj vám!), všetkým, ktorí nás podporovali a pochopili, že program Erasmus+ je skvelá myšlienka pre chápanie európskej kultúry a širenie tolerancie, vytváranie príjemných medziľudských vzťahov a podporovanie spolupatričnosti.

          Ďakujem aj pani učiteľke Austovej za akúkoľvek pomoc a verím, že aj vďaka medzinárodným projektom z našich žiakov vyrastú mladí ľudia, ktorí budú otvorení, priateľskí a tolerantní, bez predsudkov a ochotní prijať výzvy. Lebo jednu takúto výzvu sme zvládli skvele.

          Mgr, Janka Franko,

          učiteľka anglického jazyka, koordinátorka projektu V4 a Erasmus+ za Slovensko v projekte Traditions Include Values